Obnova fasády rodinných domů i průmyslových objektů Zlínský kraj
Ačkoli se to nemusí zdát, fasáda velmi výrazně napomáhá termoizolaci a udržování stabilního mikroklimatu ve vnitřních prostorách domu. Dobře volená fasáda rovněž může pomoci stabilizovat vlhkost vzduchu v interiéru, čímž lze velmi efektivně předcházet vzniku plísní, které mohou být hlavní příčinou vzniku nejrůznějších onemocnění.
Jak se provádí obnova fasády?
V prvé fázi je třeba provést vyhodnocení současného stavu fasády, od nějž se odvíjí vlastní koncepce obnovy. Před samotnou obnovou je nutné fasádu omýt, odstranit špínu a zlikvidovat řasy a houby. Na to lze použít v ideálním případě speciální čističe fasád, které vše odstraní a současně nemusíte mít obavy, že by stávající fasádu poškodily.
Dále je potřeba připravit povrch. Před renovací se doporučuje použít hloubkovou penetraci s mikrodispenzí, která dokáže proniknout až do hloubky podkladové vrstvy, čímž ji zpevní s předchozími nátěry. Nový nátěr bude díky tomuto ošetření lépe přilínat, čímž se prodlouží jeho životnost. Tento faktor je velmi důležitý především kvůli vodě, která může způsobit trhání omítky. V zimě je to způsobeno především krystalky ledu, které při zvětšení objemu trhají jednotlivé póry, v létě zase převažuje odpar, který s sebou nese vznik solných výkvětů, jež způsobují úplně stejné potíže.
V poslední fázi se aplikuje elastická fasádní barva, která je odolná vůči mechanickému namáhání a zabraňuje trhání. Rovněž je výhodné volit takový nátěr, který zaručuje fungicidní vlastnosti a odolnost vůči mrazu. Většina barev si také dokáže poradit i s teplotními změnami.
Jaké jsou typy fasádních nátěrů?
Fasádní nátěry se v současné době prodávají ve čtyřech typech složení – akrylátové, silikátové, silikonové a silikon-silikátové. Akrylátové nátěry jsou založeny na bázi derivátů kyseliny akrylové, které jim propůjčují velmi dobré vodoodpudivé vlastnosti, ale za cenu nízké propustnosti pro plyny. Tento nátěr je tedy vhodný pouze pro polystyrenový podklad. Silikátové nátěry se naopak hodí více v kombinaci s kamennou vatou, protože podporují udržování mikroklimatu a vzdušné vlhkosti. Naopak jejich slabou stránkou je nízká vodoodpudivost. Silikonové a silikon-silikátové nátěry jsou jak vodoodpudivé, tak disponují rovněž i paropropustností.