Rekonstrukce fasády

 

Rekonstrukce fasády je poměrně radikálním zásahem, proto by jej vždy měla provádět specializovaná firma zaměstnávající odborníky ve svém oboru. Fasáda totiž neplní pouze estetickou funkci, ale podílí se ve velké míře na termoizolaci, vytváření vnitřního mikroklimatu, reguluje vlhkost vzduchu a rovněž může fungovat jako protipožární prvek. Je proto dobré, aby byl u volby vždy nějaký specialista, jenž vám dobře poradí a doporučí nejlepší možné řešení.

Jaké faktory je třeba zvážit před samotnou rekonstrukcí?

V prvé řadě je třeba zvážit finanční stránku věci – jedná se o důležitý krok, na němž by se nemělo příliš šetřit. Zrovna tato investice se vám v budoucnu určitě vrátí. Izolaci je tedy třeba volit tak, aby vám z domu nevytvořila neprodyšný skleník. Pro tyto účely se nejlépe hodí kamenná vata a silikonové nebo silikátové omítky. Naopak polystyren s omítkou na akrylové bázi zase dokonale izoluje, nicméně je neprodyšný pro vodní páru.

Jaký je postup při rekonstrukci a jaké jsou výhody?

Nejprve je nutno ochránit citlivá místa, tedy zakrýt dveře, okna a jejich rámy plachtou, aby nedošlo k jejich poškození či znečištění. Kapky nátěru se ze skla odstraňují velmi obtížně. Po zakrytí oken přichází na řadu kontrola stavu původní omítky – jestli obsahuje praskliny či zda je vhodná pro nový nátěr. V prvém případě je třeba poškození zatřít a zarovnat akrylovým tmelem. Druhým krokem je nanesení penetrace, která podklad zpevní a připraví pro finální vrstvu. V zásadě jsou potřeba na rekonstrukci dva dny – první den jsou provedeny výše popsané úkony a rovněž je nanesena první vrstva omítky. Ta přes noc musí zaschnout a druhý den se nanáší vrstva nová, aby se vyrovnaly případné odstínové nesrovnalosti.

Rekonstrukcí fasády lze dosáhnout 30–60% úspory na nákladech spojených s vytápěním budovy. Rovněž tím prodloužíte životnost topné soustavy, kdy dojde ke snížení provozního výkonu. Při udržení stabilní teploty budou eliminovány negativní vlivy způsobené teplotními rozdíly, které mohou vést k poškození fasády. Vhodně zvolená omítka bude rovněž propustná pro vodu, takže si udržíte stabilní vlhkost vzduchu a tím i omezíte vznik solných výkvětů ve stěnách, které vznikají v důsledku odpařování vod ze stěn obsahujících soli. Nižší vlhkost vzduchu pak bude snižovat pravděpodobnost vzniku plísní.