Realizace fasádních omítek Uherský Brod

 

Fasádní omítka patří mezi nejčastěji používané povrchové úpravy na domech a budovách. Krom toho, že plní estetickou funkci a dodává stavbě osobitý ráz, je neméně důležitá pro několik dalších funkcí. V prvé řadě je to posílení termoizolačních vlastností. Správně volená fasáda dokáže zabránit unikání tepla z místnosti, což jistě oceníte především v zimních měsících, kdy se toto opatření projeví na účtu za vytápění. Na druhé místo lze zařadit obecnou mechanickou ochranu – fasáda brání pronikání vody do vnitřních vrstev, omezuje poškození způsobené větrem a mrazem.

Jak se provádí nanesení fasádní omítky?

Pracovní postup je poměrně jednoduchý. V prvé fázi se nanese omítka strojní omítačkou, což zajistí rovnoměrné rozložení a hladký povrch. Případné nedokonalosti se vyhladí hliníkovou latí. Následně je třeba jeden den počkat, aby vrstva řádně proschla. Poté přichází na řadu penetrace jádra a po 12 hodinách se nanáší probarvená omítka o tloušťce 2 mm. Doporučuje se silikonová, ale existuje samozřejmě více druhů.

Druhy fasádních omítek 

V zásadě lze rozlišit čtyři druhy fasádních omítek, které se od sebe liší typem pojiva: akrylátové, silikátové, silikonové a přechod mezi dvěma posledními – silikon-silikátové. Akrylátové omítky jsou založeny na bázi umělé pryskyřice (deriváty kyseliny akrylové) a jejich charakteristickými vlastnostmi je především jejich tvrdost, odolnost a vodoodpudivost. Nevýhodou je snadné uplívání prachových částic a neměly by se používat na kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou. Protože však jejich kladné vlastnosti převažují a cena je rovněž nejpříznivější, patří mezi nejčastěji využívané typy omítek.

Silikátové omítky obsahují pojivo na bázi vodního draselného skla. Tento typ je sice méně pružný a voděodolný, nicméně se hodí pro všechny typy zateplovacích systémů a mnohem lépe propouští páry, čímž napomáhá udržovat stabilní mikroklima v interiérech. Navíc je lehce bazický, díky čemuž lépe odolává plísním a mechům. Silikonové a silikon-silikátové omítky spojují všechny kladné vlastnosti výše uvedených fasádních omítek a současně vynechává negativní rysy. Nevýhodou v případě silikonových omítek je však vyšší cena. Ta je příznivější u posledního typu: silikon-silikátových omítek.