Rychlé, kvalitní a funkční nátěry fasád Kyjov

 

Nátěr fasády má hned několik funkcí – kromě té nejzřejmější (estetické) také napomáhá udržovat stabilní mikroklima v budově, udržuje stálou teplotu a chrání vnitřní obklady před působením větru, mrazu a slunce. Ze všech těchto důvodů je třeba výběr nátěru nepodceňovat a v ideálním případě si nechat poradit od profesionálů, kteří se ve své práci vyznají. V zásadě se rozeznávají čtyři základní typy nátěrů, které se od sebe liší ve druhu použitého pojiva: akrylátové, silikátové, silikonové a silikon-silikátové.

Výhody jednotlivých druhů nátěrů

Nejčastěji žádaným je akrylátový nátěr, který se cenově řadí do nejdostupnější kategorie. Jeho velkými klady jsou odolnost, tvrdost a vysoká vodoodpudivost, která zabraňuje prosakování vody do spodnějších vrstev stěn. Voda činí potíže hlavně z toho důvodu, že v sobě obsahuje rozpuštěné soli, které při jejím odpaření vykrystalizují a vytvoří tzv. solný výkvět. Ten se postupně usazuje v pórech nátěru a způsobuje jejich trhání, čímž narušuje jednolitost vrstvy.

Co se silikátových omítek týče, jejich základem je draselné vodní sklo a z kladných vlastností je třeba vyzvednout především jejich propustnost pro plyny. Z tohoto důvodu se skvěle doplňují s minerální (kamennou) vatou, kdy se není třeba obávat, že by se z domu stal „skleník“. Silikonové a silikon-silikátové omítky jsou pak jakýmsi spojením všech výše uvedených vlastností. Navíc dokážou velmi účinně odolávat usazování prachových částic, což ocení především alergici a lidé trpící astmatem.

Nevýhody jednotlivých druhů nátěrů

Pokud jste limitováni cenou, budete bohužel muset zavrhnout silikonové omítky. Ty jsou sice, co se vlastností týče, nejvhodnější prakticky ve všech ohledech, ale rovněž se řadí mezi nejdražší. Jejich levnější alternativou jsou pak zmíněné silikon-silikátové nátěry. Na opačné straně leží akrylátové omítky, jejichž hlavní nevýhodou je ale velmi nízká paropropustnost, kvůli níž je není vhodné kombinovat s izolací na bázi kamenné vaty. Nejvhodnějším podkladem je polystyren. V tomto případě je ale nutno zajistit, aby místnosti byly dobře větrané a do domu zbytečně nepronikala vlhkost zvenčí. Zvýšená vlhkost vzduchu totiž podporuje rozvoj plísní, které mohou zvláště u citlivějších jedinců vyvolávat alergie a být příčinou nejrůznějších druhů onemocnění. Tomuto lze předcházet použitím posledního typu nátěru – silikátového. Jeho asi jedinou nevýhodou je snížená pružnost a rovněž menší voděodolnost.